Antalya’da 3 Puanlı Gece

Burak Yılmaz’dan Aylar Sonra İlk Gol

Hırvatlar Affetmedi!

Kosova’yı Burak Yılmaz ve Volkan Şen’in attığı gollerle 2-0’la geçen Türkiye, grupta puanını 5’e çıkardı ve I Grubu’nda bir üst basamağa yerleşti. Türkiye cephesinde, Mart Ayı’nda oynanacak olan Finlandiya karşılaşmasından da 3 puan alınırsa, o zaman bu puan çok daha kıymetli bir hale gelecek ancak o zaman kadar nelerin değişip nelerin değişmeyeceğini göreceğiz.

I Grubu’nda oynanan diğer karşılaşmalarda Hırvatistan iç sahada ağırladığı İzlanda’yı 2-0’la geçti ve önemli bir avantajın da sahibi oldu. Türkiye’nin puan anlamında asıl rakibi olan Ukrayna da kendi evinde Finlandiya’yı 1-0’la geçti ve kendisi için olumlu ancak Türkiye için olumsuz bir sonuca imza atmış oldu.

Dünya Kupası Avrupa Elemelerinde I Grubu’nda yer alan Türkiye, Antalya’da Kosova’yı konuk etti. Karşılaşmadan 2-0’lık galibiyetle ayrılan Ay Yıldızlı takım, grupta topladığı 2 puanı 5 yükseltti. Grubun diğer karşılaşmaları da beklediğimiz sonuçlarla bitti ve Hırvatistan İzlanda’yı seyircisiz oynadığı mücadelede yine aynı skorla geçerken, Finlandiya’da Ukrayna deplasmanından puansız ayrılarak evine döndü.

İlk yarı golsüz geçen Türkiye Kosova karşılaşmasında, maça hızlı başlayan takım Fatih Terim ve öğrencileri olurken, konuk ekipte ilk yarıda kontra ataklardan bulduğu pozisyonlarla etkili olmaya çalıştı. Bizler ilk yarıda oyunun Türkiye adına çözülmesini beklerken, özellikle Kosova kalecisinin başarılı performansı bu durumun olmasına izin vermedi. İlk yarının sonlarında da Kosova takımın direkten dönen topu, maç senaryosunu Türkiye lehine çevirdi.

İlk yarıda hücum organizasyonunu kontrol etmesi beklenen Oğuzhan Özyakup’un etkisiz oyunu sonrası oyundan çıkması ve yerine Yunus Mallı hamlesi oyunu hemen değiştirdi. Burak’ın attığı gole asist yapan Yunus, bu anlamda karşılaşmanın seyrini değiştirdi. İlk golden sonra da oyunun tüm akışı Türkiye lehine gelişti. Kosova takımının ön hattı yenilen bu golün ardından daha da açılınca, Türkiye 2.golü bulmak da zorlanmadı ve Volkan Şen’le skor farkı 2’ye çıktı. Bu sonuçla Türkiye alması gereken sonucu aldı fakat oyun anlamında pek tatmin edici olmadı. Grubun en zayıf halkalarından biri olan Kosova karşısında kendi oyununu oynamakta zorlanan Türkiye, Mart Ayı’nda oynayacağı karşılaşmaya kadar toparlanmak durumunda. Bu oyun temposuyla, kolay fikstürleri geçerken bile zorlanan bu takımın, diğer karşılaşmalarda iş çok daha zor olur.

Grubun oynanan diğer karşılaşmalarında Hırvatistan, İzlanda’yı Brozovıc’in attığı 2 golle geçmeyi başardı. Maç seyircisiz oynanmasına rağmen, Hırvatistan Milli Takımının aldığı bu sonuç ilerleyen tarihler için oldukça önemli olacak. İzlanda’nın puan kaybetmesi ise, Türkiye’nin kazandığı bir haftada olması gerekendi. Ukrayna’da yine kendi sahasında Finlandiya’yı 1-0’la geçerek grupta bir üst sıraya yerleşti. Toplu sonuçların ardından da, grupta oluşan puan durumunda, Hırvatistan 10 puanla liderliğini sürdürürken, Ukrayna 8 puana ulaşarak Hırvatların arkasında yer aldı. 3.sırada yer alan İzlanda ise bu haftayı puansız geçirerek 7 puanda kaldı ve 3.sıraya geriledi. Türkiye de 5 puana ulaşarak, son bıraktığımız yerden bir üst basamağa sıçrayarak, yeni yılda oynanacak maçlar öncesi kendisini 4.sıraya taşıdı.

Yarın grup maçları tüm hızıyla devam edecek ve A, B ve H Gruplarında ülkeler puan için sahaya çıkacaklar. A Grubu’nun Cuma Günü oynanan ilk karşılaşmasında Fransa evinde İskoçya’yı 2-1’le geçerken, puanını bu sonuçla 10’a yükseltti. Grubun geri kalan mücadelelerinde Belarus Bulgaristan, Hollanda’da Lüksemburg deplasmanına gidecek. Bulgaristan’ın kendi evinde oynayacağı karşılaşma öncesi avantajlı olan tarafta olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. İki ülkenin son oynadığı mücadelelerde de Bulgaristan’ın üstünlüğü görebiliyoruz. Bu nedenle puan açısından da birbirine yakın olan bu iki takımın maçında ev sahibi olan avantajını sonuna kadar kullanmak isteyecektir.

Hollanda ise grubun en zayıf takımı olan Lüksemburg deplasmanına gidiyor ve tek parolası galip gelmek olacak. Grupta 4 puanı olan Hollanda’nın buraya kadar gelen süreçlerin ardından berabere kalma gibi bir lüksü dahi yok. Ne yapıp edip bu deplasmandan puan çıkarmak zorundalar. Ayrıca iki takım arasında oynanan son 10 resmi karşılaşmada yine Hollanda’nın çok ciddi bir üstünlüğü bulunuyor. Fransa’nın da kazanması bütün ibreleri Hollanda’ya çeviriyor.

B Grubu’nda Macaristan Andorra’yı ağırlarken, İsviçre Faroe Adalarını ve son olarak da Portekiz Letonya’yı konuk edecek. Bu grupta oynanacak maçların tamamında ev sahibi takımların avantajları çok fazla olacak ve bu maçlardan 3 puan çıkarmamaları için de tek bir sebepleri dahi olmayacak. İsviçre’nin 9 puanla lider götürdüğü bu grupta, Portekiz’in 6 ve 3.sırada yer alan Macaristan’ın da 4 puanını bulunuyor. Muhtemelen oynanacak olan bu karşılaşmaların ardından bu grupta sıralama değişmeyecektir.

H Grubu’nda topladıkları 9’ar puanla liderliklerini devam ettiren Yunanistan ve Belçika yarın da oynayacakları karşılaşmaları büyük bir sürpriz çıkmazsa 3 puanla tamamlayacaklar. Yunanistan iç sahada Bosna’yı konuk ederken, Belçika’da yine kendi evinde Esonya’yı ağırlayacak. Bu iki ülke de grup düzeyinde puan olarak elde ettikleri avantajlarını kaybetmek istemeyeceklerdir. Grubun son maçında ise Güney Kıbrıs ve Cebelitarık karşı karşıya gelecekler. Bu grubun iki puansız takımından ev sahibi olan takımın, daha avantajlı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Dün oynanan Türkiye Kosova karşılaşmasında Arda Turan’ın uzun bir aranın ardından sahaya kaptan olarak çıkması, Türkiye galip gelse de bu maçında önüne geçti. Karşılaşmanın ardından düzenlenen basın toplantısında bu konuya dair açıklamalarda bulunan Terim’in düşüncelerini, daha ayrıntılı bir şekilde hafta arasında değerlendireceğiz. Açıkça söylemek gerekirse, açıklamalar bu konuları daha da başka yerlere taşıdı.