Avrupa Elemeleri G, I ve D Grupları

Avrupa Elemeleri G, I ve D Grupları

İspanya ve İtalya’nın önderlik ettiği G Grubu, Hırvatistan ve İzlanda’nın ilk 2’de yer aldığı ve puan anlamında da bulundukları yeri sağlamlaştırdı I Grubu, ve son olarak da 4 takımın potada olduğu D Grubu’nda da 5.maçlar tamamlandı.

Bu grupta da oynanan mücadeleleri genel olarak baktığımızda karşılaşma öncesi yaptığımız yorumlarda yanılmadığımız net bir şekilde gördük. G Grubu’nda kazan İspanya ve İtalya, önemli bir avantaja imza attılar. Bu grupta bizi yanıltan tek şey Arnavutluk takımının İtalya karşısında direncinin beklediğimizden çok daha aşağı da olmasıydı, çünkü takım bu önemli deplasmandan puanla dönebilse ileride çok daha başka noktalara gelebilirdi. Türkiye’nin yer aldığı I Grubu’nda da sürpriz bir sonuç çıkmadı.

Grup liderinin durumunu belirleyecek olan karşılaşmada Hırvatlar kendi sahasında ağırladıkları Ukrayna’yı tek golle geçerek, kendileri rahatlattılar. Tabii Ukrayna’nın puan kaybı deplasmanda kazanan İzlanda’ya yaradı ve uzun süredir bulunmak istediği 2.sıraya yerleşti. Maçlarını da yakından takip ettiğimi İzlanda’nın sağladığı puan avantajını kaybetmesi bundan sonra oldukça zor olacaktır.

D Grubu diğer grupların haricinde puanların dağılımı olarak 4 takımın birden şansının olduğu ender gruplardan birisi dersek yanılmış olmayız. 11’er puanlı Sırbistan ve İzlanda’nın lider götürdüğü bu grupta, Galler ve Avusturya’nın 7’şer puana sahip olması ve arada kapanmayacak bir farkın bulunmaması bu iki ülkenin de potada olduğu anlamına geliyor. Belki Norveç eski günlerinde değil ancak Galler beklenen çıkışı yapacaktır.

BONUS: 200TL 'YE KADAR 100%
Oyna

G Grubunun 2 iddiasız takımının karşılaşmasında da gülen taraf, grup maçları süresince rakibini yenerek 3 puanı hanesine yazdıran Makedonya oldu. Tabii Leichtenstein önünde alınan bu galibiyet Onlara ne kadar fayda sağlar bilinmez ama bu iki ülkenin de gruptan koptuğunu söyleyebiliriz.

Türkiye’nin yer aldığı I Grubunda Ukrayna’nın kaybetmesi Türkiye’nin işine yarayacaktır ancak diğer önemli rakip İzlanda’nın puan olarak artması ve bununla beraber 2.maçında Ukrayna deplasmanına gidecek olan Türkiye için bu durum başka bir tehlikeyi çağırıyor.

Puan olarak sağladığı avantajının yüzde 50’sini kaybetmiş gibi görünen Ukrayna’nın artık devamlı kazanması gerecek ve iç sahada da bunu gerçekleştirebilecek güce de fazlasıyla sahipler.

Bu grupta da Finlandiya ve Kosova’da Dünya Kupası hayallerine veda ettiler. Türkiye’nin 6.ayda oynayacağı Kosova maçı ve Ukrayna’nın gideceği Finlandiya deplasmanı bu grup için belirleyici olacak.

D Grubunda da hayallere havlu atan Gürcistan ve Moldova, diğer 4 takımın Dünya Kupası mücadelesini yakından takip edecektir. Mücadelenin içinde olan İ. Cumhuriyeti, Sırbistan, Norveç ve Galler, bu iki ülkeyle olan maçlarında eğer bir aksilik yaşamazlarsa 3 puanı alıp, kendi mücadelelerine odaklanacaklardır.

BONUS: 555TL 'YE KADAR 100%
Oyna