Dünya Kupası Avrupa Elemeleri Ardından A B H

İspanya ve İtalya’nın önderlik ettiği G Grubu, Hırvatistan ve İzlanda’nın ilk 2’de yer aldığı ve puan anlamında da bulundukları yeri sağlamlaştırdı I Grubu, ve son olarak da 4 takımın potada olduğu D Grubu’nda da 5.maçlar tamamlandı.

Bu grupta da oynanan mücadeleleri genel olarak baktığımızda karşılaşma öncesi yaptığımız yorumlarda yanılmadığımız net bir şekilde gördük. G Grubu’nda kazan İspanya ve İtalya, önemli bir avantaja imza attılar. Bu grupta bizi yanıltan tek şey Arnavutluk takımının İtalya karşısında direncinin beklediğimizden çok daha aşağı da olmasıydı, çünkü takım bu önemli deplasmandan puanla dönebilse ileride çok daha başka noktalara gelebilirdi. Türkiye’nin yer aldığı I Grubu’nda da sürpriz bir sonuç çıkmadı. Grup liderinin durumunu belirleyecek olan karşılaşmada Hırvatlar kendi sahasında ağırladıkları Ukrayna’yı tek golle geçerek, kendileri rahatlattılar. Tabii Ukrayna’nın puan kaybı deplasmanda kazanan İzlanda’ya yaradı ve uzun süredir bulunmak istediği 2.sıraya yerleşti. Maçlarını da yakından takip ettiğimi İzlanda’nın sağladığı puan avantajını kaybetmesi bundan sonra oldukça zor olacaktır. D Grubu diğer grupların haricinde puanların dağılımı olarak 4 takımın birden şansının olduğu ender gruplardan birisi dersek yanılmış olmayız. 11’er puanlı Sırbistan ve İzlanda’nın lider götürdüğü bu grupta, Galler ve Avusturya’nın 7’şer puana sahip olması ve arada kapanmayacak bir farkın bulunmaması bu iki ülkenin de potada olduğu anlamına geliyor. Belki Norveç eski günlerinde değil ancak Galler beklenen çıkışı yapacaktır.

BONUS: 400TL 'YE KADAR 100%
Oyna

Hafta arasında Cebelitarık’ı kendi sahasında ağırlayan takım, rakibine 5 gol atarak puanını da 10’a çıkardı. Yani bu beraberlik hem Yunanistan’a hem de Bosna’ya yaramış oldu. Grubun diğer takımları Güney Kıbrıs ve Estonya’da berabere kalarak zaten yitirmiş oldukları şanslarını daha da somutlaştırarak, bundan sonra oynayacakları prestij karşılaşmaları için araya girdiler.

B Grubu’nun özneleri olan İsviçre ve Portekiz de de işler yolunda gidiyor; iki takım da iç sahada oynadıkları maçları kazanarak, 3 puanı hanelerine yazdırdılar. İsviçre Letonya’yı kendi sahasına 1-0 yenerken, Portekiz de Macaristan karşısından aldığı 3 puana 3 golle gitti. Tabii Macarların deplasmanda Portekiz’e boyun eğmesi takımın işini bundan sonraki süreçte epey bir zorlayacak.

Bu grupta da 5.maçların tamamlanmasının ardından iddiasını yitiren Andorra ve Faroe Adaları da artık prestij maçlarına çıkacak diğer iki ülke durumuna geçtiler.

Avrupa Eleme Grupları içinde en zorlu gruplardan birisi olan ve bunu oynanan her maçın ardından tekrar kanıtlayan A Grubu’nda Bulgaristan’ın kendi sahasında Hollanda’yı geçmesi, grubun genel şeklini değiştirdi.

Bunun sonucun ardından Hollanda teknik direktörü Blind’in görevine son verildi ancak Hollanda Milli Takımını şu anda kimin çalıştıracağı konusunda net bir bilgi yok. Bulgarların bu galibiyeti Hollanda’yı hiç beklemediği bir ateşinde işine atmış oldu. Takımın bundan sonraki süreçte kaybetmeye tek bir hakkı dahi olmayacak.

Grubun lideri Fransa Lüksemburg deplasmanından 3-1 skorla dönerek puanını 13 yaparken, İsveç’te Belarus karşısında 4 gollük bir galibiyetle iyi bir iş çıkarmış oldu.

BONUS: 2000TL 'YE KADAR 100%
Oyna