Fenerbahçe Cephesi

Süper Lig’in 7.haftasında deplasmanda Akhisar Belediyespor’un konuğu olan Fenerbahçe, maçı 1-0 kaybetmişti ve geçen hafta alınan Beşiktaş galibiyetinin ardından, bu haftayı mağlup olarak kapamak takımda ciddi sıkıntıların olduğuna dair önemli bir işaret.

Orta sahada Josef De Souza’nın yokluğunda uzun süredir oynamayan Mehmet Topal’ın tercih edilmesi ve oyuncunun da bu bölgede pek de istenilen seviyede olamaması takımın oyun planlarını da bu hafta bozmuş gibi görünüyor.

Normalde defans ve orta saha arasında bağlantı kuran ve bu bölgenin sigortası olan Mehmet Topal, Avrupa Şampiyonası’nda Fatih Terim’in kendisine stoperde görev vermesiyle, bir anlamda oyun stilini de değiştirmiş oldu.

O zamandan bu zamana kendi takımında da stoper oynamak durumunda kalan oyuncu artık bu bölgenin alışkanlıklarını daha da fazla sergileyemeye başladı.

Bu hafta Josef’in yokluğunda orta sahada görev alan oyuncu, takımı öne çıkmasında sıkıntı yaşatırken, pas tercihlerini de tipik bir stoper gibi kısa ve yana tercih etti. Bu bölgede oynayan Josef ise takımı öne çıkarma ve pas tercihleri konusunda oyunu daha fazla dikini oynadığı için, Sarı Lacivertli takımın ön bölgeye ulaşması çok daha kolay oluyordu.

Stoper alışkanlığının devam etmesi ayrıca Mehmet Topal’ı rakip hücum halindeyken, savunmanın içine gömdüğü için, orta alanda da yine bir oyuncu Fenerbahçe de eksik kalmış oluyor. Tabii geçen sene neredeyse her maçta oynayan ve ona göre maç kondisyonunu artıran Topal’ın fiziksel yeterliliği de biraz geriye gitmiş durumda. Muhtemelen oyuncu oynamadığı ve süre almadığı için de sıkıntı yaşıyor. Bunu canlı olarak takip ettiğimiz Fenerbahçe karşılaşmasında fazlasıyla gördük.

Bir yandan da Fenerbahçe’nin savunma hattında da oturmayan bazı durumlar var. Son iki sezondur Kjaer önderliğinde kurulan savunma kurgusu oyuncu gittiğinden beri problemler yaşıyor. Bu sene çıktığı her karşılaşmada gol yiyen ve Avrupa’dan da elenen Fenerbahçe, bu sene Skrtel ve Neustadter’le kurduğu savunma bölgesine, transferin son döneminde de Portekizli Neto’yu alarak katkı yapmak istedi. Bu mevkide oynayan oyuncuların, zaman zaman cezalı duruma düşmesi zaman zaman da sakatlık problemlerinin de olması sebebiyle bir türlü düzen kurulamadı.

Milli takım arasının ardından cezası biten Neto takımdaki yerine dönerken bu kez de Skrtel cezası nedeniyle forma giyemeyecek ve bu kez de Neustadter ve Neto ikilisi bu bölgede forma giyebilecekler. İşin özüne baktığımızda ise Fenerbahçe’yi daha da sıkıntılı bir sürecin beklediğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

BONUS: 600TL 'YE KADAR 100%
Oyna