Fenerbahçe’de Aykut Kocaman’ın Şok Kararı

Süper Ligi bu sezon 2.olarak bitiren Fenerbahçe her ne kadar başarılı bir sezon geçirmiş olsa da, Aykut Kocaman oynattığı futbol sebebiyle sık sık eleştirilmişti.

Bunun temel nedenlerinden biri ise oyun tarzının savunmaya dayalı olmasıydı. Kısa bir süre sonra başkanlık seçimine girecek olan Sarı Lacivertli takımın doğal olarak en önemli gündemi de bu oluyor. Aziz Yıldırım ve Ali Koç arasında geçecek olan mücadeleden galip ayrılan tarafın, teknik direktör konusunda nasıl bir karar vereceği ise merak konusu.

Bu spekülasyonlar devam ederken teknik direktör Aykut Kocaman şok bir karar verdi ve istifa dilekçesini yönetime sundu. Bunu yapmasının nedeni ise kim seçilirse seçilsin o tarafın elini ve kararını rahatlatmak olarak yorumlandı. Deneyimli hocanın şu ana kadar yaşanılan olaylar sonucunda ortaya koyduğu kararlara bakacak olursak, bunun da beklenen bir durumdu.

Tabii savunma futbolu meselesi ise oldukça ilginç; çünkü ligin skor ortalaması bakımından başarılı takımlarından biri olan Fenerbahçe için bunu söylemek oldukça ilginç bir durum. İki ön liberolu sistem ve tek hücumcuyla oynayan takımın diğer takımlardan hiçbir farkı yok. Beşiktaş; Atiba – Medel, Galatasaray; Fernando – Tolga, Başakşehir; Emre – Mahmut’la takımın omurgasını kurarken, Fenerbahçe ise Topal ve Souza ikilisiyle yola devam etti.

Hücumda da hemen hemen tek forvetle oynayan takımlar da sadece kanat oyuncuları farklılık gösteriyor. Zaten Fenerbahçe’ye yöneltilen eleştirilerin asıl sebebi de bu oluyor. Valbuena’yı çoğunlukla hamle oyuncusu olarak kullanan Aykut Kocaman büyük ihtimalle ön alanda bu kadar etkili olan bir oyuncuyu oynatmadığı için, sahaya kurduğu sistem savunmacı olarak algılanıyor.

Valbuena ise Süper Lig’de oyuna sonradan katılıp en çok katkı yapanlar arasında listenin başında yer alıyor. Yani kısacası yapılan eleştiriler sağlam bir zemine dayanmamakla birlikte, hem Aykut Hoca’yı hem de camiayı yıpratmış oldu. Sonucunda da hocanın istifa kararı da bu konunun altında sağlam bir payda olarak kalacaktır.