Güne Bakış

Milli arayı deplasmanda oynanan İsveç mücadelesi ile tamamladık ve Türkiye deplasmanda zorlu rakibini 3-2’lik skorla geçerek en azından diğer araya kadar olan durumu sakinleştirmiş oldu. Buna da ciddi olarak ihtiyacı vardı. Birazda şansın yerinde gitmesi açıkçası Lucescu ve O’nun üzerinden yapılması beklenen gündem maddelerini de belki bir süreliğine rafa kaldırdı.

 

Kaybedilen Rusya maçının ardından hemen ertesi gün Lucescu ile bu işin olmayacağına dair yorumlar yapanlar İsveç maçının ardından takımın durumunu bu maç özelinde daha da iyileşmiş oldular. İlk yarıda topu olduğu gibi Türkiye’ye bırakan İsveç Milli takımı alışık olduğumuz savunma prensipleriyle sahada yer alırken skor yapmayı da başararak farkı 2’ye çıkardı.

 

Sonrasında özellikle ön bölgede daha aktif olan Türkiye, Hakan Çalhanoğlu ile farkı önce 1’e indirdi ve sonrasında Emre Akbaba ve Yunus Mallı hamlesiyle önce fark kapandı ardından da son dakikada gelen gol zorlu deplasmandan 3 puanı takımın hanesine yazdırdı.

 

Tabii yaş ortalaması olarak daha da küçülen Milli takım bu anlamda ileriye doğru umut veriyor ancak bu maçlarında konsantrasyon durumları düşünüldüğünde resmi bir turnuvada olacak değerlerin olmadığını da belirtmek gerekiyor. Yoksa Dünya Kupası’nda izlediğimiz İsveç’in 2-0 öndeyken oradan maçı bırakması pek de olacak bir durum değil. Bu nedenle de Avrupa Şampiyonası elemelerinde takımın durumunu değerlendirmek daha doğru olacaktır.

 

Türkiye A Milli Futbol Takımı teknik direktörü Lucescu’nun çalıştığı kulüp takımlarında her zaman bir oyun kültürü yarattığını ve bunu da bir süreçle beraber gerçekleştirdiğini biliyoruz. Muhtemelen burada da hocanın en büyük planları arasında bu olacaktır. Oyuncu havuzunda bir netlik sağlayıp ardından oyuna sağlam bir kültür inşa etmek isteyecek olan hoca bunu başaracak olursa bir sornraki turnuvada da olmayı başaracaktır.

Burada da başka bir problem doğuyor; çünkü şu anda Süper Lig’de yabancı sayısının serbest olması yerli oyuncular açısından pek de faydalı bir durum olmuyor. Bununla beraber yurt dışında oynayan oyuncuların azlığınu da duruma eklersek Milli Takımda işlerin ne kadar zor olacağını zaten net bir şekilde öngörebiliriz. Yine de 2.milli takım arasını beklemek ve o maçlardan alınacak sonuçları gördükten sonra derinlemesine yorum yapmak daha doğru olacaktır.