Günlerden Brezilya ve Belçika

Rusya da düzenlenen Dünya Kupası’nda bugün de önemli sayılabilecek bir günün içerisindeyiz; çünkü turnuvanın bir gizli bir de açık favorilerinden biri olan iki takım bugün sahaya çıkacalar ve tur atlamanın yollarını arayacaklar.

Günün ilk maçında Brezilya – Meksika karşılaşması oynanacak ve bu maçın ardından da Belçika ve Japonya mücadelesi ile günü noktalayacağız. Kendi grubunda Almanya’yı saf dışı bırakarak kendini bir üst tura atmayı başaran Meksika, turnuvanın sürprizlerinden birini yaptı ama en asıl sürprizi Brezilya’yı elerse yapacaktır.

Turnuvaya Almanya galibiyeti ile başlayan Meksika, güçlü bir oyunla rakiplerine zaten o karşılaşmada gözdağı vermişti ancak son karşılaşmada İsveç karşısında yedikleri 3 gol pek de Meksika’ya yakışmadı. Tabii son maçı olması dolayısıyla olmadı bu. Grupta ne yaptığını bilen bir takımla oynamalarının yanı sıra güçlü bir savunmayla da karşılaşınca Meksika’nın genelde çözüm ürettiği konular, sahada çözümünü bulamamış oldu.

Brezilya da turnuvaya pek de istediği gibi başlayamasa da sonrasında sazı eline alarak toparlandı ve galibiyetleri de almaya başladı. Bunun da bu şekilde olacağı belliydi; çünkü her pozisyonda kupanın en iyilerini barındıran bir takıma karşı, rakiplerin ne şekilde oynayacağını kestirmek pek mümkün olamıyordu.

Bunu gördükten sonra çözüm konusunda da her geçen karşılaşmada üzerine bir kat daha koyan Brezilya’da, saha içinde yaşanan sıkışıklığı çözecek oyuncuların fazlalığıyla beraber bir de adam eksiltme konusunda oyuncuların başarılı olması Brezilya’yı bu karşılaşmada öne çıkaran unsurlardan biri olacaktır; çünkü Meksika’da muhtemelen savunma yapmak zorunda kalacak ancak Avrupa takımlarının başına gelen çözümsüzlüğün burada Brezilya’nın başına geleceğini düşünmüyoruz. Meksika’nın 3.bölgede çok dikkatli olması gerekecek.

Günün sonunda Brezilya kazanan taraf olacaktır. Meksika eğer maçı uzatmaya götürmek ya da kazanmak istiyorsa Brezilya’yı şaşırtmak zorunda ama bu çok zor.

Günün bir diğer karşılaşmasında ise Belçika ve Japonya karşı karşıya geliyor. Tabii doğal olarak maçın favorisi Belçika. Gruplarda gösterdiği başarının ardından kendini bir üst tura atmayı başaran takım, aslında bu turda şanslı; çünkü rakibi kadroları kıyasladığımızda Belçika’ya oranla çok daha geride duruyor.

Japonya grup maçlarında izlediğimiz kadarıyla ayağa top yapmayı seven ve genelde rakiplerine hükmetmeyi seven bir takım görüntüsünde ancak bu karşılaşma büyük olasılıkla bunun tam tersi olacak. Şu ana kadar maçın tamamında savunma yapacak kadar zorluk derecesi yüksek bir karşılaşma oynamadılar. Bu nedenle böyle bir oyun anlayışına karşı ne kadarlık bir kondisyonları var bilmiyoruz ama sahada izlediğimiz Japonya’nın bu konuda sıkıntıları olabilir.

Belçika takımı da muhtemelen ilk dakikalardan itibaren rakibinin üzerine gidip skor üretmeye ve maçı erkenden bitirmeye çalışacaktır. Gol gelmezse ve maçon uzama ihtimaline karşı da yedek planları mevcuttur; çünkü iş penaltılara kalınca şanslar eşitlenmiş oluyor.

Kadrosunda Hazar, Lukaku, De Bruyne olan bir takımın bu turu geçmeme gibi bir şansının olduğunu düşünmüyoruz. Belçika adını çeyrek finale yazdıracaktır.

BONUS: 600TL 'YE KADAR 150%
Oyna