Kupada C ve D Grupları

Dünya Kupası’n da gecenin beklenen maçı dün oynandı. Nijerya – Arjantin arasında oynanan karşılaşma Arjantin’in 2-1’lik üstünlüğü ile sonuçlandı. D Grubu bildiğiniz gibi puan anlamında oldukça karışıktı ve 3 takımın potada olduğunu da biliyorduk.

Arjantin için işin bu kadar önemli olmasının sebebi bu maçtan sadece tek bir sonuçla ayrılma zorunluluklarıydı. Nijerya’ya ise beraberlik yetecekti. Tabii İzlanda – Hırvatistan maçının da skoru buraya etki edecekti.

Diğer iki karşılaşmaya oranla hem kadro hem de teknik taktik anlamda değişikliğe giden Arjantin teknik direktörü Sampaoli, bu karşılaşmalardan aldığı eleştirilerin ardından kadroyu da değiştirdi. 4-4-2’den 3-5-2’ye geçiş yapan teknik heyet maçın ilk bölümlerinde aradığı etkiyi yaratamasa da, Messi’nin kendi çabasıyla yarattığı golün ardından biraz daha rahatladı ve ilk yarıyı bu sonuçla bitirmiş oldu.

2.yarıda Nijerya’nın oyun olarak biraz daha toparlanması sonucunda takıma da eşitliği getirmiş oldu. Penaltıdan golü bulan Nijerya, sonrasında biraz daha savunma ağırlıklı oynamaya başladı. Hal böyle olunca da Arjantin rakip kaleye biraz daha yüklenmeye başladı ancak yine de takımın organizasyon bakımından sıkıntılı olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Son dakikalarda da iyice riskleri alan Arjantin, Nijerya kale önünde kalabalık bir forvet hattı ile oynayınca skoru buldu ve 3 puanı alarak kendini bir üst tura attı.

Grubun diğer karşılaşmasında ise İzlanda’nın da bir üst tur için ciddi bir avantajı vardı ancak Hırvatistan’ı yenmesi gerekiyordu. Bu turnuvada beklentilerin oldukça uzağında olan İzlanda, bu karşılaşmada da beklentileri yine karşılayamadı ve maçı 2-1 kaybederek turnuvaya veda etti.

Hırvatistan’ın kadroda yaptığı değişikliklerin takıma olumsuz anlamda etki ettiğini söylemek doğru olmaz. Teknik ve taktik açıdan yine aynı düzeni devam ettiren takım, İzlanda karşısında yine ortaya olumlu bir oyun koydu

Bu maçların ardından Arjantin – Fransa ile eşleşirken, Hırvatistan’ın rakibi de İspanya olacak. İki karşılaşmanın da heyacan dozunun oldukça yüksek olacağını belirtmemiz gerekiyor. Bu karşılaşmaların yine geniş ayrıntısını da maç tarihi geldiğinde burada bulabilirsiniz.

C Grubu’nda da 2 karşılaşma oynandı. Bu Grupta bildiğiniz gibi Danimarka ve Fransa arasında oynanan karşılaşmada iki takıma 1 puan yetiyordu. Mücadeleyi de beraberliğe razı olarak oynayan iki takım neredeyse birbirlerinin kalelerine bile gitmek istemediler. Oldukça rölantide geçen oyun 0-0’lık sonuçla bitti.

Grubun diğer karşılaşmasında ise Avustralya ve Peru karşı karşıya geldi. Avustralya’nın bu gruptan kendini bir üst tura atma şansı bulunuyordu ancak Peru diğer oynadıkları karşılaşmalara oranla çok daha iyi bir performans sergileyince rakibini yenmeyi başardı ve maçı 2-0 bitirdi. Tabii bu sonucun ardından da Avustralya ve Peru turnuvaya veda eden takımlar oldular.