Kupada İlk Şok!

Alamancılar

Bu kupanın en büyük favorilerinden biri olan ve Rusya’ya son Dünya Şampiyonu olarak gelen Almanya, hatırlayacak olduğunuz üzere kupaya pek de haya ettiği gibi başlayamadı. Meksika’yla oynadıkları ilk karşılaşmada rakiplerine mağlup olmaları ilk artçı şoku yaşatmıştı.

O gün her ne kadar bunun bir kaza olduğu yorumları ortalıkta dolanıyor olsa da, izlediğimiz karşılaşmada Almanya’da bir takım sıkıntılar olduğu belliydi; çünkü Panzerlerin oynadıkları ve iştahlı oldukları zamanlarda neler yapabildiklerini fazlasıyla biliyorduk.

Komple oyun konusunda ciddi sıkıntıları olan takımda bu turnuvada özellikle hücum alanında yaşanılan sıkıntı ve bitiricilik konusunda takımın çözüm bulamaması Löw’un başını yaktı. Man City formasıyla bu sene oldukça üst düzey bir sezon geçiren Sane’nin kadroya alınmamasının da bunda etkisi var.

Sonrasında İsveç’e karşı oynanan karşılaşmada yine zorlandılar ancak bu kez son dakikada gelen şans golüyle galip gelmeyi başardılarsa da, grupta artık tek bir hedefi bile kalmayan Güney Kore karşısında 90 dakika boyunca net bir pozisyon bile üretmediler. Tek gol Almanlara bir üst turu getirecekti ve sahaya bunun bilincinde de çıkmışlardı ama bu takımı olumlu bir şekilde etkilememiş aksine oyunculara daha fazla baskı getirmiş gibiydi. Gol perdesi de açılmayınca Panzerler ilerleyen dakikalarda kendilerine has olan oyun düzeninden iyice koptular ve Güney Kore’nin son dakikalarda gelen iki golünden sonra bu büyük kupaya tarihlerinde ilk kez veda etmiş oldular.

Tabii buradan çıkarılacak en büyük ders turnuva öncesi kadro anlamında eleştirilen takımların çoğunun ortaya karakter koymaları oldu. Bu turnuva belki kendi yıldızını doğuramadı ama oyun biçimi yeni bir karakter kazandı.

Grubun diğer karşılaşması da oldukça önemliydi. Zaten iki maçta da diğer maçlardan gelecek sonuçlar bekleniyordu. Grubun iki maçını da alan Meksika bu kez İsveç’i de devirebilecek miydi gibi sorular sorarken, karşılaşma öncesinde belirtmiş olduğumuz gibi kadro anlamında bir yıldıza sahip olmayan takım kazanan taraf oldu.

Bunu yaparken de her ne kadar Almanya maçında kaybetmiş olsalar da oyun anlamında turnuvanın en iyi takımlarından biri olan İsveç, son 4’e kadar giderse kimse şaşırmasın. Meksika’da bu karşılaşmada belki 3 tane golü kalesinde gördü ama Güney Kore’nin Almanya karşısında elde etmiş olduğu galibiyet Meksika’yı da bir üst tura atmış oldu.

Bir diğer grupta ise beklenen oldu. Grubun 4’er puanlı 2 takımı olan Brezilya ve İsviçre rakipleri karşısında kazanarak adlarını bir üst tura yazdıran taraflar oldular. Brezilya, Sırbistan’ı 2-0’la geçerken açıkçası zorlanmadan rahat bir şekilde kazandı. Diğer karşılaşmada ise İsviçre rakibine oranla daha iyiydi ama Kosta Rika’nın son maçını oynuyor olması sebebiyle mücadeyi 90 dakika bırakmamasından dolayı, skorda denge vardı ve bu karşılaşmada 2-2’lik sonuçla bitti. Şu ana kadar son 16 için belli olan eşleşmeler şu şekilde;

Fransa – Arjantin, Uruguay – Portekiz, İspanya – Rusya, Hırvatistan – Danimarka, Brezilya – Meksika ve İsveç – İsviçre

Bu karşılaşmalara dair geniş bilgileri de gruplardaki tüm mücadelelerin tamamlanmasından sonra bulabilirsiniz.

BONUS: 600TL 'YE KADAR 100%
Oyna