Kupada Pazar Günü

Alamancılar

Dünya Kupası’nda dün oldukça önemli ve ilgi çekici bir karşılaşma vardı. İlk maçında Meksika’ya 1-0 yenilen Almanya, grubun zorlu takımlarından olan İsveç ile karşı karşıya geldi ve bu karşılaşmadan ne yapıp edip 3 puanı almak zorundaydı.

Almanya’ya göre İsveç ise biraz daha rahattı; çünkü Onlar ilk karşılaşmalarında Güney Kore’yi geçip 3 puanı ceplerine koymuşlardı. İşte karşılaşma böylesine bir dinamikle başladı. Maçın başlama düdüğünden itibaren de Almanya bu maçı istediğini net bir şekilde belli etti ve oyunu tamamen rakibinin ceza sahası içine yıktı.

İsveç ise grup eleme maçlarından da alışık olduğumuz sistemiyle yani katı savunma anlayışı ile oynuyor ve kaptığı toplarla da boşa çıkan Alman savunmasının hatalarını değerlendirerek skor bulmak istiyordu. Bunu da yaptı. Alman savunmasnı gafil avladığı bir pozisyonu değerlendiren İsveç ilk yarıyı 1-0’lık skorla bitirdi.

Artık 2.yarıda Almanya için tek bir çare vardı; o da ne yapıp ne edip bu son 45 dakikadan galibiyet alarak ayrılmak. 2.yarının hemen başında beraberliği yakalayan Almanya, bu golün vermiş olduğu rüzgarla da rakibinin üzerine iyice yüklenmeye başladı ancak ne var ki İsveç’in katı savunması karşısında bir türlü çerçeveyi geçecek skoru üretemediler. Dakikalar 90 artı uzatmaları gösterdiğinde ise sahneye Real Madrid’in yıldız orta saha oyuncusu Toni Kroos çıktı ve Panzerleri 2-1’lik üstünlüğe taşıyan skoru kaydetti.

Grubun bir diğer önemli karşılaşmasında da Meksika ve bu grubun en zayıf halkası olan Güney Kore karşı karşıya geldi. Turnuvanın sürpriz takımlarından biri olan Meksika yine bu turnuvada adından sıkça bahsettiren Lozano’nun golüyle öne geçerken, 2.yarıda da Chicharito’yla farkı 2’ye çıkartarak maçı kazandı ve bir üst turada bu grupta adını yazdıran takım oldu.

Şimdi Almanya ve İsveç arasında bu gruptan çıkmak için heyecanlı bir yarış yaşanacak ancak son maçını grupta herhangi bir iddiası kalmayan Güney Kore ile oynayacak olan Löw’ün öğrencilerinin İsveç’e oranla daha avantajlı olduğunu belirtmek gerekiyor.

G Grubun’nda da turnuvanın kupa favorilerinden biri olan Belçika ve Tunus karşı karşıya geldiler. Bu grupta aslında oyun anlamında iyi işler yapan Tunus’un Belçika’ya zorlaması bekleniyordu ancak bireysel anlamda öne çıkan kalite farkı, oyunun bütününü net bir şekilde etkiledi. Belçika karşılaşmayı 5-2 kazandı ve adını bir üst tura yazdıran takım oldu ancak Belçika’nın şu ana kadar Panama ve Tunus’la karşılaşmış olması henüz bu yıldızlar topluluğuyla ilgili net bir fikrimizin olmamasına neden oluyor. Şimdi oynayacak oldukları İngiltere maçında Belçika’nın durumunu daha net bir şekilde görme şansı yakalamış olacağız.

Bu grubun diğer karşılaşmasında da İngiltere ve Panama karşı karşıya gelecek ve muhtemelen bu mücadeleden galip çıkacak takım İngiltere olacaktır. Belki Panama, Belçika maçında olduğu gibi savunma yaparak oynayıp İngiltere’yi zorlamak isteyecektir ama bu karşılaşmada da kalite farkı ön planda olacaktır. İngiltere ve Belçika grubun son maçında liderlik maçına çıkarlar.

Bugün bir de H Grubu’nda iki karşılaşma oynanacak. İlk maçını alan iki takımdan Japonya ve Senegal karşı karşıya gelirken, bir diğer karşılaşmada grubun iki hayal kırıklığı yaratan takımı Polonya ve Kolombiya 3 puan için sahaya çıkacaklar, ki bu karşılaşmadan mağlup ayrılan taraf muhtemelen kupaya veda edecektir.

Japonya’nın ilk maçta özellikle toplu oyunda ne kadar başarılı olduğunu gördük ancak Senegal takımı da fiziksel anlamda oldukça iyi. Bu karşılaşma fiziğin mi yoksa iyi top yapan takımın mı kazanacağını belli eden bir müsabaka olacak. Burada tabii eğer doğru oyun ve savunma yapmayı başaran taraf Senegal olursa, sanki rakiplerine oranla biraz daha avantajlı durumdalar gibi geliyor. İlk yarıda gol sesi çıkmazsa da kimse şaşırmasın. Grubun bir diğer karşılaşmasında da Polonya ve Kolombiya mücadelesi oldukça önemli. Kolombiya takımını ilk maçta yaratıcılık konusunda sıkıntılı görmüştük, Polonya ise bunun tam aksine bu konuda sanki biraz daha iyi gibiydi. Bu nedenle Polonya maça favori olarak çıkacaktır. Bunun yanı sıra iki takımın da karşılıklı skor üretme ihtimalinin de yüksek olacağı bir karşılaşma izleriz.

BONUS: 500TL 'YE KADAR 100%
Oyna