Süper Lig’e Göztepe ve Başakşehir Damgası

Bildiğiniz gibi geen hafta Galatasaray’ın şampiyonluğu ile Süper Lig’e bu sene için veda ettik.

Muhtemelen bundan sonraki süreçte de takımlar yeni sezon için çalışmalarına tüm hızlarıyla devam edeceklerdir. Tüm gelişmeleri de zaten yakından takip edeceğiz. Peki Galatasaray’ın şampiyonluğuyla biten bu süreçte Süper Lig’de başka neler oldu ? Bu yazımızda da bunu masaya yatıracağız. 

Lig boyunca Başakşehir takımının başarısını göz ardı etmek bu başlık altında doğru olmayacaktır. Geçen senede şampiyonluk yarışını son ana kadar kovalayan takım bu senede ligin son haftasına kadar mücadelesine devam etti.

Tabii bunda uzun süredir aynı teknik adamla çalışmalarının takımı olumlu etkilediği gerçeği net bir şekilde ortada ancak sadece bu durum özellikle Süper Lig sürecinde bir takımın üst üste bu kadar başarılı olmasını sağlayamaz.

Bunun için en önemli nedenlerden biri de doğru bir oyuncu topluluğu oluşturmak. Bunu da başarılı bir şekilde yüreten yönetim, takımın yapısına uygun ve doğru oyuncuları bularak, lig bazında takımın geri kalmamasını sağlamış oldu.

Aslında Türkiye Süper Lig seviyesinin durumuna bakıldığında kadro anlamında çok iyi olmadığını söylemekle beraber, bir sürü takımın karşısında da yukarılarda olduklarını belirtmemiz gerekiyor. Burada da kıstası diğer İstanbul takımlarına çevirecek olursak, onlar karşısında da başarılı bir takım görüyoruz.

Disiplinli ve sabırlı bir oyun kimliği ile sahada olan takım, defans hattı ve kale arasındaki mesafeyi uzatabildikleri kadar uzatarak oynarken, ön alanda da pas iletişim kanallarını sağlıklı bir şekilde kurgulamaya çalışıyorlar. Bunu doğru uyguladıkları zamanda da zaten takım istediği puanı almış oluyor.

Tüm bunların yanı sıra takım iskeletini tecrübeli oyunculardan kuran Abdullah Avcı merkeze Emre Belözoğlu gibi pas konusunda uzmanlaşmış bir adamı yerleştirerek, hatlar arasındaki kaliteyi de yukarılara çekmeyi tercih etti. Ön alanda da Adebayor gibi bir tecrübenin yanında kanatlara hızlı adamlar yerleştirerek, puan toplama konusunda sıkıntı yaşamadı.

Tabii diğer takımlarında hemen hemen iskeletlerinde buna benzer bir yapıp görebilirsiniz ancak burada da devreye bek oynayan oyuncuların oyuna ve ön alana katkıları devreye girecektir, ki bu konuda da Başakşehir takımı son senelerde başarılı işler yapıyor. Özellikle kapanan takımlar karşısında bek oyuncuların devamlılık kalitesi ve oyunu zenginleştirme anlamında doğru pas tercihleri durumu takım adına olumlu hale getirmiş oluyor.

Tezimizi kanıtlamak için Fenerbahçe örneğinden yararlanabiliriz. Aykut Kocaman önderliğinde sezon başında önemli bir süre oyun kimliğini bulamayan takımın kadrosu olgunlaşmaya başladığında, takım adına işler iyi gitmeye başladı. Bek konusunda daha çok sağ tarafı işlek hale getiren takım, Şener’in de performans anlamında iyi olduğu zamanlar da işleri daha da kolay hale getirdi. Bunun yanı sıra bir de merkezde Mehmet Topal ve Josef ikilisini monte edip; artık bu iki oyuncuyla pas trafiğini yöneten takımın iskeleti daha kuvvetli hale gelince oyun kendileri adına daha da kolaylaştı; çünkü bu tip takımlar merkezi kontrol altına aldıktan sonra bir şekilde skoru zaten bulacaklardır. Her ne kadar Aykut Kocaman ve sistemi bu anlamda eleştiriliyor olsa da, teknik adamın amacı önce bir karakter yaratmak ve bu yaratılan karakter üzerinden parantezler açarak rakipleri kendi yarı alanında sıkıştırmak oluyor.

Ligin yenilerinden olan Göztepe takımının bu seneyi olumlu geçirmesinde ki en büyük neden ise taraftarının büyük desteği. Özellikle iç sahada kutu gibi olan stadyumlarında doğru baskıyı yapan takım, hem iç sahada ligi öğrenmiş oldu hem de galibiyet kondüsyonunu yukarıya taşımış oldu.

Bunun yanı sıra Tamer Tuna’da Şenol Güneş’in yanında Süper Lig’in dinamiklerini doğru anlamda çözmüş olacak ki, oyuncu tercihleri konusunda da pek yanılmadı. Aslında Tamer Hoca da yine merkeze pas konusunda deneyimli bir oyuncu yerleştirerek, oyun kurgusunu buradan şekillendirmiş oldu ve ön alanda da ilk yarıda Jahovic’in skorer olması takımın kazanma alışkanlığını daha da arttırdı.

Başakşehir’in taraftar anlamında sıkıntı yaşıyor olması ise belki takımın seviye atlaması anlamında olumlu etkileri olmayacak ama artık bu takımın buranın daha altını görmesi pek mümkün değil gibi duruyor. Her sene ilk 4 için adı kesinlikle yazılacaktır. Göztepe de yeni sezonda doğru transferlerle şu an ki takımın daha da üstüne koyarak yarışmacı kimliğini yukarılara çıkarabilir.

BONUS: 700TL 'YE KADAR 200%
Oyna