Telafiler Ziraat Türkiye Kupası’na Kaldı

Ligde bir haftayı daha kenara koymak üzereyiz. Hafta içi yapmış olduğumuz tespitlerin çoğu olumlu oldu ve bu haftayı da Beşiktaş avantajlı olarak kapadı. Lider, Sivas engelini kontrollü ve akıllı oyunuyla 2 golle geçerken, şampiyonluk yolunda oldukça önemli bir virajdan kayıpsız dönmüş oldu. Beşiktaş için işlerin bu andan itibaren tersine dönmesi oldukça zor görünüyor. İçine girdikleri ve sıkıca tutmuş oldukları psikoloji, sahaya pozitif olarak yansıyor. Sene başında stadyum bitmiş olsaydı, belki de bu kadar başarılı olunamazdı. Bazen yokluk ve birbirine kenetlenme projesi bazı anlara kadar size katkı sağlayabiliyor. Nerdeyse ligin sonuna kadar kenetlenme dürtüsüyle yoluna devam eden takımın, sonlara doğru stadına da kavuşmasıyla bu dürtüsüne artı bir durum daha eklemiş oldu. Yani uzun süredir hayalini kurmuş olduğu ve tüm zorluklara katlandığı bu süreçte, hayal gerçekleşmiş oldu. Gerçekleşen bu büyük hayalin içinde kaybetmek doğru olmayacaktı ve devamlı kazanmak gerekecekti. İşte bu mekanizmanın birbirini desteklemesi, sizi en doğal haliyle lider yapmış oluyor.

Liderin yakın takipçisi yaralı kanarya ise evinde ağırladığı Mersin karşısında hafta içi belirttiğimiz gibi rahat bir galibiyet aldı ancak Fenerbahçe cephesinde kaybedilen puanlar sonrası işler yolunda gitmiyor. Geçen sene Beşiktaş’ın Bilic ile yaşadığı sıkıntının hemen hemen aynısını bu sene Fenerbahçe yaşıyor. Özellikle ligin sonlarına doğru kaybedilen puanlarda akla ilk gelen isim teknik direktörler oluyor. Tam da bu noktada teknik direktör camianın gücünü iyi idrak edememişse ve daima kendisi üzerinde gündem yaratılmasına müsade ediyorsa ipler kopma noktasına çok rahat gelebiliyor. Pereira ve Fenerbahçe’nin de ipleri kopmuş durumda. Kadıköy de size karşı sesler başlarsa bunun önüne geçmeniz oldukça zor olacaktır. Tabii bu durumun dinamiklerinde başka sebeblerde var ama bunlar yazımızın konusu değil. Kısaca Pereira’nın bu haftadan sonra ağzıyla kuşu yakalaması gerekiyor.

Bu hafta Türkiye Kupası yarı final ilk maçında Konyaspor karşısında olacak olan Sarı Lacivertli takımın işi oldukça zor olacak. Kısa bir süre önce kaybettiği Konya karşısına olumlu bir sonuç elde etmek için sahaya çıkacak olan Fenerbahçe’nin, bunu sağlaması için oldukça uğraşması gerekecek. Gerçi 2 hafta önce kaybedilen maça nazaran daha avantajlı olduğunu düşünüyoruz. Olayın içine bir rövanş durumunun karışmış olması, takıma olumlu anda yansıyabilir. Konya aldığı puanla Fenerbahçe’ye önemli bir darbe vurmuştu. Şimdi de Sarı Lacivertli takım Konyaspor’a önemli bir darbe vurmak için sahada olacaktır. Akabinde Trabzon deplasmanına gidecek olan Fenerbahçe’nin bu iki karşılaşması oldukça kritik. İki olumsuz tablo tüm gündemi değiştirecektir. Konya cephesi ise moral motivasyon olarak iyi durumda. Deplasmanda elde edilen Eskişehir zaferi, zorlu Fenerbahçe mücadelesi öncesi takıma oldukça iyi gelmiştir. Konya’nın yüksüz ve rahat omuzları takımı sahada hep bir adım daha öne götürüyor. Aykut Hoca’nın son haftalardaki akıl oyunlarının sahaya istediği şekilde yansıyor oluşu ve futbolcu topluluğuyla girmiş olduğu doğru iletişim, oynanan futbolun teknik taktik doğrusundan daha önemli. Pereira cephesinde yaşanan bu eksiklik bunun en somut örneği olacaktır.

Galatasaray cephesi ise Antalya deplasmanında tam da tahmin ettiğimiz gibi eli boş döndü. Güneşli ve oldukça güzel bir atmosferde oynanan karşılaşmada Antalya takımının bitirici ayaklarının iyi iş yapması ve hücumda yaratmış olduğu zenginlik, Galatasaray’a ağır geldi. Gerçi maç öncesi Galatasaray da bu durumu tahmin etmiştir. Lig yarışının Galatasaray için sonlandığını zaten her yazımızda dile getiriyoruz. Şimdi Sarı Kırmızılı takımın fikstüründe oldukça önemli bir mücadele var. Kupada Rize’ye konuk olacak Galatasaray’ın ilk maçtan alınacak verimli bir sonuç ile İstanbul’a dönmesi gerekiyor. Galatasaray cephesinin avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Rize’nin formsuz olması da bu durumun bir sebebi ancak Karadeniz temsilcisinin işleri buraya kadar getirip kolayca bırakacağını da düşünmüyoruz. Bahislerinizi yaparkensiz de bunları göz önünde bulundurun!