A ve B Grupları Tamamlandı!

Dünya Kupası’nda son 16’ya kalan takımlar yavaş yavaş kendilerini belli ediyorlar. Dün oynanan karşılaşmaların ardından A ve B Grup’ların da son durum belli oldu ve A Grubu 2.si olan Rusya B Grubu 1.si İspanya ile eşleşirken, A Grubu’nda 1.si Uruguay’ın rakibi de Portekiz oldu.  

Dün oynanan karşılaşmalarda ev sahibi Rusya’nın yer aldığı grupta herhangi bir iddiası kalmayan Suudi Arabistan ve Mısır takımları karşı karşıya gelirken, bir diğer karşılaşmada liderlik maçına çıkan Uruguay ve Rusya karşı karşıya geldiler.  

Açıkçası Mısır, Suudi Arabistan karşısında bizi oldukça şaşırttı. Oynadıkları maçların genelinde rakibinden çok daha iyi bir görüntü çizen Mısır, Suudi Arabistan karşısında 1-0 öne geçmesine rağmen skoru koruyamadı ve maı 2-1 kaybetti. Suudi Arabistan takımının bir de penalty kaçırdığı mücadelede, maçın genelinde ayağa iyi pas yapması ve kontrolü bırakmaması Mısır’ın pek işine gelmedi. Oynadığı maçlarda kapanıp sonrasında tamamen hücumu düşünen Mısır’ın bu taktiği pek tutmamış oldu ama eldeki kadro bütünlüğüne baktığımızda takımın bu sistemin dışında bir taktikle oynaması son derece zordu.

Grubun diğer karşılaşmasında ise grup favorisi olan iki takımın mücadelesinde Uruguay ve Rusya için önemli bir mücadele vardı, ki bu maçın durumuna göre iki takımın durumlarını çok daha doğru bir şekilde değerlendirme şansı bulacaktık.

Gerçi karşılaşma öncesi Uruguay’ın oyun olarak Rusya’dan çok daha sağlam bir görüntü içerisinde olduğunu dile getirmiştik ancak Rusya’nın oynadığı 2 karşılaşmada tempo anlamında iyi durumda olması Uruguay’ı sıkıntıya sokabilirdi ancak ne yaptığını bilen bir takım karşısında zorlanan Rusya için işler pek de beklenildiği gibi gitmedi.

Denge oyunu konusunda turnuvanın en iyi takımlarından biri olan Uruguay’ın bunu maç boyunca sürdürmesi ve ilk yarıda 2 gol bulması Rusya’nın gardını oldukça düşürdü ve karşılaşmayı 2.yarıda  da tek bulan Uruguay, 3-0 kazanmış oldu.

Uruguay takımının oyun sistemine baktığımızda yarı final görmesi hiç de şaşırtıcı olmaz. Takım savunması konusunda oldukça iyi olan bu takım, oynadığı 3 karşılaşmada da kalesinde gol görmeyerek kompakt oyun konusunda da ne kadar başarılı olduğunu göstermiş oldu. Şimdi rakipleri B Grubu 2.si Portekiz olacak.

B Grubu’nda da İspanya – Fas mücadelesinde sürpriz bir sonuç ortaya çıktı ve maç 2-2’lik sonuçla bitti. Kadro anlamında turnuvanın en büyük favorilerinden biri olan İspanya’nın Fas karşısında bir türlü oyunu açamaması büyük sıkıntı yarattı. Bir de savunmada yapılan basit hataların yanı sıra De Gea’nın şu ana kadar kalesine gelen toplarda oldukça başarısız olması da İspanya adına öne çıkan durumlar olarak değerlendirilebilir.

Sürekli pas oyunu oynayan ve rakiplerini kendi yarı alanının dışına çıkarmayan takım, kaptırdığı topların sonucunda eğer ilk hamleyi doğru yapamazsa kalesinde tehlikeli pozisyonlar görüyor. Buna takımın bir şekilde çare bulması gerekiyor. Rusya ile son 16’da eşleşen takımın bu mücadelesini maç zamanı geldiğinde masaya yatırmış olacağız ama iki takım açısında da zor bir eşleşme olacağını şimdiden belirtmemiz gerekiyor.

Grubun diğer karşılaşmasında İran ve Portekiz gruptan çıkma adına şanslarını son maça kadar getiren iki takımdı. Tabii Portekiz’in çok daha avantajlı olacağını biliyorduk ve Beşiktaş’ta forma giyen Quaresma’nın bireysel yeteneğiyle attıkları gol sonrasında daha da rahatlayan Portekiz, kalan bölümde zorlanmış olsa da, maçı 1-1 bitirdi ve bir üst turda Uruguay’ın rakibi oldu.

Portekiz de turnuvada pek iyi sinyaller veremedi ama son Avrupa Şampiyonası’nda da tempolu oyun konusunda sıkıntıları olan takım savunma anlamında iyi işler yapmayı başarınca kupaya uzanmıştı. Muhtemelen aynı sistem geri kalan maçlarda da devam edecektir ancak bu kez tıpkı kendileri gibi oynayan bir rakiple eşleşmiş olmaları, Portekiz için ciddi bir sıkıntı yaratacak gibi görünüyor. Bu karşılaşmayla ilgili de ayrıntıları maç günü değerlendirmiş olacağız.

BONUS: 600TL 'YE KADAR 150%
Oyna