Kanat Bekleri Yeni 10 Numaralar mı Oluyor ?

Rusya’da düzenlenen Dünya Kupası’nın ardından yüksek oranda takip edilen tüm liglerin başlaması heyecanla beklenirken aslında pek de verimli bir 4 hafta geçirdiğimiz söylemek yanlış olacaktır.

Şu anda dünyanın en çok izlenen ligi olan Premier Lig dahil olmak üzere diğer tüm liglerde oyuncu yüksek performans beklenen oyuncuların henüz sezona tam adapte olamadıkları net bir şekilde ortada. Zaten bu takımların hocaları da genelde Dünya Kupası’nda forma giyen oyuncuları bencte tutma konusunda ısrarcı oldular; çünkü en az çeyrek final gören takımların oyuncuları kendi kulüplerinin hazırlık kamplarını kaçırmış oldular.  

Belçika’yla beraber kupanın son gününe kadar orada kalan Hazard, ilk kez geçtiğimiz hafta ilk 11’de şans bulurken Sarri dönemindeki Chelsea’nin de geçen sezona göre büyük değişimler sergilediğini söylemek mümkün. Bunun yanı sıra eğer hatırlayacak olursanız, ligler başlamadan önce bazı takımların kendilerinden daha güçlü takımlarla oynayacakları karşılaşmalarda, savunmaya çekileceklerini ve devamlı kontra ataktan skor üretmeye çalışacaklarını dile getirmiştik.

Aslında bir anlamda dediğimiz gibi olduğunu gördük; çünkü kadro anlamında yüksek bütçeli takımların kanat bekleri oynadıkları oyunlarla lige damga vurdular. Chelsea’de geride bıraktığımız 4 haftalık süreçte sol bek oynayan Alonso’nun ortaya koyduğu performans gerçekten çok etkileyiciydi. Neredeyse atılan tüm gollere katkı yapan ve hemen hemen organize gelişen her atakta kale önünde olan oyuncu bir anlamda takımın 10 numarası gibi oynamaya başladı ve bu doğal olarak Hazard’a düşen iş payını azaltınca oyuncu sonradan girdiği karşılaşmalarda bile daha etkili performanslar ortaya koydu.

Süper Ligde takımların durumunj değerlendirirken dikkat ederseniz böyle bir durumdan neredeyse hiç bahsetmedik ve genel olarak tempoların düşüklüğünden dem vurur bir hale gelmiş olduk. Bunda da oyuncu bazında yaşanan sıkıntıların katkısı büyük.

Güçlü takımlar organize ataklar yerine rakibe baskı kurdukları zaman doğaçlama performansları denerken, kanat beklerinin de etkisiz kalmaları aslında yaşanan sıkıntıların bir başka önemli boyutlarından bir tanesi. Man City’de de geçen sezonu sakat olarak geçiren Mendy lige öyle bir başlangıç yaptı ki, oynadığı oyunun yanı sıra takımın neredeyse tüm ataklarını organize eden bir hale gelmesi sürpriz değil. Milli takım arasının ardından bu durumu maçlar bazında masaya daha da geniş çapta tartışacağız.

BONUS: 600TL 'YE KADAR 150%
Oyna